Menu
Добави обява

Азотното торене на пшеницата през зимата трябва да се съобрази с времето

11.01.2024 г.
2847
Земеделието през последните години става все по-зависимо от бързите и неочаквани климатични промени, дори за България, държава със сравнително стабилна агро-климатична обстановка.
 
За да се постигне максимален ефект от прилагането на торовите норми, всеки земеделец трябва да съблюдава следните важни акценти:
 
  • правилен избор на време и температура на въздуха и почвата
  • правилно прилагане на торова норма
  • използване на прецизна торачка
 
Влияние на времето и температурата
 
Азотното торене преди началото на трайна пролетна вегетация започва от началото на февруари и трябва да завърши до края на месеца или началото на март , ако все още има изразен зимен характер.

Важно е да се знае, че основните форми на използваните азотни торове у нас са амониевата селитра и карбамидът . Карбамидът може да се използва с успех , но трябва да се има предвид спецификата на поведението му в зависимост от вида на почвата и метеорологичните условия . Той е особено подходящ при добре изразени зимни условия . Карбамидът не бива да се използва на почви с алкална реакция и при температура на въздуха над 8 градуса , когато са на лице газообразни загуби на амоняк , което води до намаляване на ефективността му .
 
Подхранването трябва да започне от равнинните терени и мощните почви. Последни трябва да се подхранват посевите, разположени на силно наклонени терени и на участъци с високи подпочвени води, на почви с лек механичен състав и обезателно в отсъствие на снежна покривка. Що се отнася до състоянието на посевите, трябва да се започне от късните посеви /1-3 лист/. Паралелно с това с особено внимание трябва да се следят и посевите, които имат 4–5 братя но не са торени предсеитбено с азот. Не бива да се допуска началото на фаза вретенене при тях да започне в
условията на азотен глад.
 
Последни, но в рамките на посочения срок, следва да се подхранват посевите след бобови и други ранни предшественици, както и тези , които са наторени предсеитбено с азот. Същото се отнася и за посевите, които се намират в добро физиологично и здравно състояние .

Не бива да се пристъпва към подхранване на житните при напълно или частично замръзнала почва, както и на почва изцяло или отчасти покрита със снежна покривка, когато дебелината на ледената или снежна покривка е по-голяма от 5 сантиметра.
 
 
Правилно прилагане на торова норма
 
Преди всяко наторяване е препоръчително земеделеца да вземе почвена проба от най-показателните полета, като е добре почвените проблеми да са различни за равнините и наклонените терени, където има по-силно водооттичане, ветроизложеност и различна слънчева осветеност.
 
Брутната азотна норма при пшеницата е 10 – 12 кг/дка активно вещество. Приравняването на активното вещество в натура се извършва като за амониевата селитра се умножи с коефициент 2.91 , а за карбамида съответно с 2.17 . Посочените норми следва да се коригират в зависимост от състоянието на посева , очаквания добив , извършено предсеитбено торене с NPK , наличие на растителни остатъци , предшественик и други фактори . След бобови предшественици, при чувствителни на полягане сортове или при есенно внасяне на част от азотната норма, дозата на подхранване може да се намали с 1 – 3 кг/дка активно вещество . Дозата може да се завиши с 1 – 3 кг/дка азот в активно вещество при наличие на много растителни остатъци, особено след царевица.
 
Използване на прецизна торачка
 
Използването на прецизна торачка е от изключителна важност, тъй като позволява правилно разпределяне на торовата норма както в равните, така и в наклонените терени и в покрайнините на обработваните земеделски парцели.
 
Модерните торачки позволяват прецизен дисков контрол, който управлява интензитета на наторяване и позволява включване / изключване на ляв или десен диск, с цел точно покриване на полето, като се избягва загубата на тор. При моделите с интегриран софтуер, наторяването може да се извършва на база подадена карта със състоянието на почвата - киселинност, запасеност с азот, органичен въглерод и фосфор. По този начин в реално време торачката може да подава толкова тор - точно колкото е необходимо.
 
Практиката през годините е доказала, че използването на прецизни торачки спестява значителни средства от торове, но е и един от основните фактори за повишаване на реколтата и качеството на добивите.
Последно публикувани
към всички обяви