Тази информация беше обявена по време на информационната кампания за директни плащания за 2024 година, която се проведе във Велико Търново, предаде репортер на Selo.BG. Кампанията беше открита от заместник-министъра на земеделието и храните, Таня Георгиева.

Еко схеми и техните изисквания
Еко схемите предвиждат доброволни едногодишни ангажименти за земеделските стопани, които могат да заявяват за подпомагане цялото си стопанство или части от него. Върху една и съща площ могат да се прилагат повече от една практика, включена в различни еко схеми, при спазване на допустимостта на комбинациите, посочени в Наредба № 4 от 2023 година.
Схема за запазване и възстановяване на почвения потенциал
При тази схема се разграничават междинните и покривните култури, които са на полето в различни периоди. Обхватът на органичните подобрители на почвата е конкретизиран и включва органични торове, органо-минерални торове, микробиални торове, растителни биостимуланти и обработен оборски тор.
Схема за намаляване използването на пестициди
Екологичните практики по тази схема са преформулирани, за да улеснят земеделските стопани в прилагането на устойчиви земеделски практики.
Схема за екологично поддържане на трайните насаждения
Тази схема е допълнена с две нови екологични дейности за междуредията на трайните насаждения, включително поддържането им с естествена растителност и/или мулчиране.
Схема за разнообразяване на отглежданите култури
Тук са добавени трайни насаждения към допустимите за подпомагане култури. За облекчаване на изискванията към фермерите, делът на основната култура е завишен до максимум 95%, в сравнение с 90% през 2023 година.
На срещата във Велико Търново присъстваха близо 200 земеделски стопани от областите Велико Търново и Габрово. Информационната кампания продължава утре в градовете Русе, Ямбол и Бургас, където ще бъдат обсъдени детайлите на еко схемите и директните плащания за Кампания 2024.
Чрез новите и преформулирани еко схеми, земеделците ще имат възможността да прилагат устойчиви практики, които ще допринесат за по-добро управление на природните ресурси и защита на биологичното разнообразие.