Menu
Добави обява

Krone, Siloking и smaXtec показаха проект за млечно производство с намален въглероден отпечатък

03.03.2025 г.
586
Едни от водещите компании в селскостопанската индустрия Krone, Siloking и smaXtec обединиха усилия в съвместен проект, който доказва как чрез иновативни технологии може да се постигне ефективност в млечното производство при минимално въздействие върху околната среда.

Проекта започва през април 2024 г. в млечната ферма Jünck във Велен, Вестфалия (www.hof-jünck.de), където бе стартиран мащабен тест за оптимизация на цялата верига на производство на мляко – от тревата на полето до нейното усвояване от кравите. В рамките на проекта бяха отчетени редица положителни ефекти благодарение на синергията между трите компании: Krone осигури оптимално качество на силажа, Siloking прецизира процеса на смесване и разпределяне на фуража, а smaXtec приложи усъвършенствани сензорни технологии за мониторинг и анализ.
Ефективна реколта с високо качество

Използването на мощната технология за прибиране на реколтата на Krone доведе до получаването на висококачествен основен фураж от 30 хектара покривни култури. Процесът беше оптимизиран по отношение на работната ширина на машините, което осигури бърза и ефективна жътва с минимален разход на гориво. Само за два дни беше прибран и консервиран силаж с целева влажност от 32-35% и дължина на нарязване 8-12 мм. С общ добив от 723 тона и разход на 1574 литра дизел, въглеродният отпечатък беше изчислен на 5.77 кг CO2 на тон фураж – стойност, класифицирана като ниска.

Прецизно смесване и оптимално хранене
След осемседмичен процес на силажиране бяха извършени подробни анализи, които потвърдиха изключително висока хранителна стойност на силажа. Млечната продуктивност на фуража се оказа с 4% по-висока от средните стойности за Германия. Усвояемостта на неутрално детергентните влакнини (NDFd30) достигна 67%, което е с 11% над средното ниво.
На база тези резултати беше създадена балансирана обща дажба (TMR), която бе директно въведена в програмата за управление на храненето „Siloking Feeding Management“. Прецизността на самоходния фуражен миксер Siloking (19 м³) беше впечатляваща – отклоненията в натоварването бяха под 2.4%, а консумацията на гориво – едва 1.05 л/тон TMR, което допълнително намали въглеродните емисии.

Сензорни технологии за максимална ефективност
Системата за мониторинг на smaXtec, базирана на сензори, поставени в ретикулума на кравите, осигури прецизно проследяване на телесната температура, преживянето, pH стойностите и ферментационните процеси. Тези данни позволиха динамично регулиране на храненето, което доведе до оптимизация на pH в търбуха – от 6.4–6.5 на постоянна стойност от 6.1. Това допринесе за увеличаване на млечната продукция с 9%, като същевременно бе запазено постоянно високо качество на млякото (3.95% масленост, 3.45% протеин).

Модел за устойчиво млечно производство
Проектът доказва, че висококачественият силаж подобрява ферментацията и преживянето, увеличава ефективността на фуража и намалява значително въглеродния отпечатък на литър мляко. Подходът, основан на данни и иновативни технологии, дава на фермерите практически инструменти за устойчиво и рентабилно производство.
Собственикът на фермата, Михаел Юнк, споделя:

"Впечатлен съм! Не съм очаквал, че толкова малки корекции – като дължината на нарязване и прецизното проследяване – могат да доведат до такива резултати. Силажът е ароматен, висококачествен и кравите го приемат отлично. Този тест ме мотивира да оптимизирам цялата си система – от жътвата до храненето, което доведе до значително подобрение в нашето производство."

Свързани новини

Tони Старт - Силистра бе отличена за иновативна система за съхранение и охлаждане на мляко
Tони Старт - Силистра бе отличена за иновативна система за съхранение и охлаждане на мляко
Системата на компанията работи на автоматичен цикличен режим, задаван на модула за управление. Софтуерът събира данни в реално време за количеството, продължителността и параметрите на работа на отделните съоръжения за съхранение и охлаждане на млякото
09.05.2023 г.
1815
ДФЗ ще субсидира с 50% покупката на доилни агрегати за ферми
ДФЗ ще субсидира с 50% покупката на доилни агрегати за ферми
Държавен фонд Земеделие (ДФЗ) ще субсидира с 50% покупката на допилни агрегати и машини.  Схемата ще стартира на 3-ти Юли и документи ще се приемат до 31-ви юли 2019 г.
19.06.2019 г.
21528
ДФЗ увеличи бюджета за доилна техника, който стана 2 400 000 лв.
ДФЗ увеличи бюджета за доилна техника, който стана 2 400 000 лв.
С корекцията общият ресурс, който се предоставя в направлението, възлиза на 2 400 000 лв. Той ще бъде разпределен до неговото изчерпването - по реда на кандидатстване.
15.10.2020 г.
3661
Последно публикувани
към всички обяви