Създателите на новата технология са малка американска фирма, която търси иновации в сферата на земеделското производство с цел опазване на природната среда.

За разлика от лошите практики с No-Till, при които земеделци извършват средно между 10 и 12 пръскания с канцерогенния препарат глифозат, който да решава проблемите с растителните остатъци, тук идеята е изцяло да се премине към земеделие - без опасни за фермерите и околната среда препарати.
Повечето No-Till земеделци изпитват недостатъците на тази технология, свързани с напластяването и прекаленото втвърдяване на гордния почвен слой, особено в териториите, където няма достатъчно валежи.

Като цяло директните сеялки, използвани за No-Till земеделие, разчитат на дизайна на дисковия ботуш, за да отворят почвата за поставяне на семена, но рязането през растителни остатъци може да бъде предизвикателство, особено когато е влажно. Това е така, защото ако дискът не успее да пререже чисто боклука, той може в крайна сметка да го забие в някои от растителните остатъци (най-често в стебла на царевица), оставяйки семената без контакт с почва. След това това тези семена се провалят на 100%.
Използването на вода с ултра високо налягане става посредством апарати, които могат да се монтират сравнително лесно към всякакви стари или нови сеялки.

Особенното е, че се монтират и резервоари за вода, което увеличава тежестта на сеялката, но не следва да е проблем за повечето трактори. Единствено визуално не стои добре. Навярно в следващите години тази технология може да бъде вкарана като цялостен дизайн в сеялки на някои от големите производители.
Новата технология позволява качествено разрязване на почвата с остра струя вода под ултра високо налягане и поддържане на сеитбена скорост от 8.8 км./ч. Друго предимство на тази технология е, че използването на вода за рязане вкарва и необходима влага в почвата.
© 2019 Agrosalon.BG - АГРОСАЛОН