Menu
Добави обява

Нови земеделски култури: еволюция и пазарни тенденции

02.02.2022 г.
6966
Селскостопанският сектор бързо се променя, за да се адаптира към различната динамика, протичаща в нашето общество: отварят се много дискусии за бъдещето на сектора и неговите перспективи.В тази статия ще говорим за новите тенденции в селското стопанство, значението на инвестирането в индустрията днес и върху кои култури може да е изгодно да се съсредоточим.

Можем да кажем, че сега, повече от всякога, селскостопанският сектор преминава през тройна революция: екологична, дигитална и културна.

Нови култури: най-интересните сектори, върху които да се съсредоточите
Има няколко производства, които са с отлична перспектива и могат да създават нови възможности за доходи и да прихващат все още неизследвани пазарни сегменти.
  • Хранителен и медицински сектор
  • Производство на възобновяема енергия
  • Производство на суровини за екоустойчиви конструкции

Растителни протеинови култури
  • протеинови растения (протеин грах, широк и полски боб, сладка лупина)
  • протеиново-маслени (слънчоглед, соя, рапица)
  • бобови фуражи (люцерна, детелина и др.)
През последните години разпространението на движения като Impossible Foods и Beyond Meat кара много компании да се поставят в позиция да посрещнат нуждата от нови суровини и нарастващото пазарно търсене в сектора на вегетарианството и веганството.

Но това не е само въпрос на повишено търсене. Тези култури са в състояние да подобрят производствения ред чрез стимулиране на ротацията между изчерпващите се и подновяващите се култури. Следователно те имат множество ползи за околната среда:
  • подобряват структурата на почвата и плодородието
  • те намаляват използването на синтетични торове и пестициди
  • те избягват сериозните рискове от изоставяне на земя и/или обедняване поради монокултурата на зърнени култури
  • те подобряват селскостопанското биоразнообразие чрез широко използване на бобови растения, подходящи за европейските климатични условия
  • те допринасят за по-голяма продоволствена сигурност, чрез по-добър баланс между производството на протеини от растителен и животински произход
Поради тази причина новата ОСП 2023-2027, както и предишната, се фокусира върху необходимостта от предоставяне на конкретна подкрепа чрез субсидии към фермерите, насочена към стимулиране на тяхното производство.

Коноп и индустриален коноп
В строителния сектор, както и в козметичния, конопът бавно разгръща потенциалът си. Освен че е валиден заместител на пластмасата благодарение на използването на целулоза, получена от нейните влакна за производството на хартия, може да се използва и:
  • в сектора на биостроителство и биоинженерство: конопените тухли имат изключителна способност да регулират влажността и имат добри изолационни свойства
  • в текстилния сектор като заместител на синтетичните влакна;
  • в козметичната и фармацевтичната индустрия
Също така конопените семена и масло вече се използват в хранително-вкусовата промишленост, благодарение съответно на съдържащите се в тях протеини, които имат висока биологична и хранителна стойност (семена) и богатството на ненаситени мазнини, което е идеално за диета, която предотвратява заболявания на сърдечно-съдовата система (масло). И накрая, той се използва до голяма степен за фито-пречистване и саниране на замърсени места.

Лечебни билки
Към лечебните билки принадлежат трите категории растения, изброени по-долу:
  • лечебни растения
  • ароматни растения
  • терепевтични растения
Секторите с най-голяма полза са хранителните и медицинските, предвид нарастващия интерес на пазара към естествените суровини и техните полезни свойства, които правят този бизнес особено печеливш. Ползите, които би донесло отглеждането на тези растения, са главно две: задоволяване на търсенето на вътрешния пазар, без да се прибягва до внос поставяне на този потенциално печеливш вид производство наред с култури, които вече не са толкова печеливши, колкото преди.

Киноа
Киноата е много издръжливо растение, което може да расте и произвежда в солени почви, които биха били смъртоносни за конвенционалните култури.

Нарастването на търсенето на пазара се дължи на признатите му и невероятни хранителни свойства: всъщност е без глутен, съдържа всички незаменими аминокиселини, Омега 3 и Омега 6.

По отношение на рентабилността за фермерите, киноата може да представлява интересна алтернатива за включване в агрономическите ротации.

Малки плодове
Дребните плодове успяха да разбият стереотипа за нишовия продукт и днес това е потенциално много интересна култура, която би позволила на фермерите да разнообразят производството си.

Секторът с основна употреба е хранително-вкусовата за прясна консумация, но също и за промишлена преработка за приготвяне на сокове, оцветители, напитки, конфитюри, сиропи. Други сектори, в които се използват също са фармацевтичните и козметичните.

Женшен
С огромната популярност на кафето от женшен, този екзотичен корен се превърна в една от икономически най-печелившите култури. Трябва обаче да се има предвид, че растежът на растението и на неговия корен е много бавен: реколтата не може да се извърши преди 6-7 години.

Трюфели
Отглеждането на трюфели е едно от най-ценните и със сигурност може да бъде едно от най-рентабилните, особено ако продуктът ще бъде препродаден на външния пазар

Въпреки това, не бива да се подценява сложността на отглеждането на трюфели, практика, която все още е на експериментален етап. Поради тази причина първото нещо, което трябва да се оцени във фазата на анализ за стартиране на бизнес, е типът на почвата, който трябва да бъде близо до райони, където вече съществува растеж на трюфелите.

И накрая, трябва да се има предвид, че това е дългосрочна инвестиция, като се има предвид дългото време на изчакване, продиктувано от бавното узряване на продукта (около 10 години).
Последно публикувани
към всички обяви