Най-голямото събитие, свързващо IT сектора и селското стопанство - AgriTechHack - ще се проведе за първи в България. Агро Хакатонът* цели да създаде интерес и разбиране сред земеделските производители за възможностите и предимствата на дигиталните технологии, както и за ангажиране на ICT специалистите при решаването на съвременните предизвикателства в агросектора.
Събитието ще се проведе на 13 и 14 септември 2019 г. в базата на NIK Academy, в село Изгрев, общ. Венец, обл. Шумен. Организатори са Посолство на Кралство Нидерландия в България, НИК Електроникс ЕООД и NIK Academy, FarmHack.NL и българския Цифров Иновационен Хъб за Земеделие AgroHub.BG, с медийното партньорство на АгроКлуб и Агросалон.БГ.
За AgriTechHack
Форматът и задачите са разработени със съдействието на опитни холандски експерти от организацията FarmHack.NL. Участниците в хакатона ще имат на разположение внимателно подбрани ментори, които ще подпомагат процесите по разработка на проектни предложения в рамките на 28-часовото събитие.
Хакатонът дава възможност за индивидуално или отборно участие. Най-добрите идеи ще получат парични награди от наградния фонд на обща стойност 22 000 лева.
Организаторите са подбрали следните теми, по които ще се разработват решения:
Технологии в пчеларството – приложения за опазване на пчелни семейства; приложения за сигнализация при предприети действия от земеделци при пръскане и други; пастири за пчелни семейства и т.н.
Интернет на нещата и Автоматизации в земеделието - приложения за подпомагане земеделци и фермери, като кога е най - подходящото време да се извършват различните операции в полето; основни култури и най-подходящо време за техните обработки; мониторинг на язовири в земеделски територии и превенция от преливане и т.н.
Обработка на данни от земеделска техника - IOT Mapping, Анализ на данни от земеделска техника, проследяване и т.н.
Изкуствен интелект в земеделието - роботи в земеделието, мониторинг на култури и почви и др.
Организаторите за AgriTechHack
“В Холандия подобни хакатони се провеждат често в различни сектори на икономиката и производството. През годините този вид събития са се доказали като изключително ефективни, а разработените по време на тях решения, често намират реално приложение в практиката.“ – заяви Дориана Миленкова от посолство на Кралство Нидерландия в България – инициатор на събитието.
„Вярваме, че заедно можем да докажем, че българското земеделие може и трябва да бъде много по-ефективно, конкурентоспособно и успешно. Убедени сме, че в България има изключително грамотни и инициативни специалисти, както от агро-, така и от IT сектора и именно тях ще разчитаме да срещнем на АгроХакатона!“, допълни Иво Куманов от НИК Електроникс.
„Ние от AgroHub.BG - българският Цифров иновационен хъб (ЦИХ) за земеделие се включихме в тази страхотна инициатива защото вярваме, че само обедините знания и ресурси за цифровизация на сектор земеделие и храни ще генерира решения за проблемите и нуждите на фермерите и другите заинтересовани страни.“, категорична е Светлана Боянова, Председател на сдружението AgroHub.BG.
Менторите
Словенецът Жига Древ е едно от имената, които заслужават специално внимание. Той е съосновател на Trace Labs, създадена през 2013 г. с мисията да осигури прозрачност на веригите за доставки. Ръководил е изпълнението на няколко проекта за проследимост по целия свят. Играе важна роля в прилагането на GS1 стандартите за интегриране на данни, заедно с blockchain технологията, която направи Trace Labs световен пионер. Жига Древ е участвал в едни от най-важните глобални конференции по темите за интегритета на данните и използването на blockchain за решаване на предизвикателства по веригата на доставки.
Васил Такев, друг от менторите на AgriTechhack, има над 20 години опит в продажбите и управлението на търговски и инженерингови екипи в разнообразни пазарни сегменти. Има задълбочени познания в автоматизацията и роботизацията на индустриални процеси и зарядната инфраструктура за електромобили.
Поредното топ име от света на технологиите, който се включва като ментор в събитието е Боби Бахов.
Той е технологичен предприемач, базиран в Холандия. В момента работи върху проекти, свързани с изкуствен интелект, дигитална трансформация и изследване на космоса. Организатор е на няколко успешни хакатона и стартъп ментор за някои от най-големите акселератори в Холандия. Боби ще се включи в AgriTechHack като ментор с фокус върху изкуствения интелект и ефекта на тези технологии върху земеделския сектор.
Експерт с диплома по Авиационно инженерство, но със страст към пчелите, ще подкрепя екипите, работещи по време на 28-часовия Агро Хакатон в направление „Технологии в пчеларството“.
Сергей Петров е завършил програмата на Singularity University „Иновативни технологии за положителен глобалeн ефект“ в НАСА Еймс, Калифорния. През 2015 г. основава Pollenity (тогава Bee Smart Technologies), която работи по създаването на концепция за интелигентна система за пчелни кошери, която е способна да следи и анализира състоянието на пчелните колонии с цел предоставяне на критична информация на пчеларите за това как да се справят по-ефективно с отглеждането и ултимативно да не позволява загуба на пчели. Страстта на Сергей към иновациите го поставя в поредица престижни класации, като "30 до 30" на Forbes България, "New Europe 100" на Google, World Summit Awards в категорията Околна среда и здравеопазване.
Оуке Ситсма е ентусиазиран и бъбрив 26-годишен машинен инженер с голяма страст към софтуера. В момента, съместно със свой колега, той работи по създаването на компания за сондиране на бетон по нов метод. Оуке обича предизвикателствата.Той е едва на 7, когато за първи път сяда в трактор, а днес, чрез проекта ISOBlue, се занимава със събирането на данни от тракторите, качването им в облак и тяхното обработване. В този проект Оуке вижда възможност за позитивно въздействие върху околната среда, което го амбицира още повече за постигането на успех.
Роел Постема е усмихнат 26-годишен електро и механо-инженер с чувство за хумор. След като се е научил да програмира микроконтролери на C в университета, той автоматизира цялото осветление в дома си и не спира с това. Днес, благодарение на работата си в DIGIT Elektrotechniek, Роел притежава голям опит с промишлените електроинсталации. Той обича предизвикателствата и именно това го подтиква да се присъедини към проекта ISOBlue, по който работи съвместно със своя колега Оуке Ситсма.
* Хакатон (от англ. Hackathon – хакерски маратон) - е състезателно събитие, в което компютърни програмисти и други софтуерни разработчици, включително графични и интерфейс дизайнери, мениджъри на проекти и други експерти, си сътрудничат интензивно в софтуерни проекти. Целта на хакатона е създаването на концептуални софтуер или хардуер решения по предварително зададена тема, в рамките на фиксиран период от време.
Пълна информация и регистрация за участие на: https://www.nik-academy.bg/events
Кои японски трактори са по-добри и надеждни - Kubota или Iseki?
05.05.2023 г.
13657
Скайтрак представя новия японски трактор ISEKI TM 3267 E на промоционална цена (СНИМКИ)
04.11.2024 г.
883
СД Драганови внесе най-новия модел китайски трактор с кабина - Foton Lovol ТЕ 354С
31.08.2019 г.
37250
GPS навигация TOPCON X25: японска прецизност и топ-качество за вашия трактор
01.08.2019 г.
37807
Оптиком пуска промоция с безлихвен лизинг за компактни товарачи JCB 403 Agri Plus
16.09.2024 г.
3118
Case IH представи новите модели трактори Farmall C - моделна година 2025
15.10.2024 г.
747
Каква е разликата между No-Till, Strip-Till, Ridge-till, Mulch-till, Opti-till или Minimum-till? (АНАЛИЗ)
16.07.2020 г.
10527
Изтеглете за своя телефон FieldOps: Централизирана платформа за прецизно земеделие
към всички новини
09.09.2024 г.
2097
Скайтрак представя новия японски трактор ISEKI TM 3267 E на промоционална цена (СНИМКИ)
04.11.2024 г.
883
Оптиком стартира есенна промоция за торачки SULKY Econov (ВИДЕО)
29.10.2024 г.
630
Новото независимо хидравлично окачване на Case IH Quadtrac 715, получи награда за иновации на EIMA 2024
22.10.2024 г.
795
Case IH представи новите модели трактори Farmall C - моделна година 2025
15.10.2024 г.
747
Какви са предимствата на новата трансмисия Xtrashift при McCormick?
01.10.2024 г.
818
Пазарът на дронове, автономни трактори и роботи в земеделието ще стигне до 39 млрд. долара през 2031
към всички новини
30.09.2024 г.
1184