Най-високите средни добиви от пшеничната реколта за 2021 г. са в районите на Враца, Силистра, Плевен, Русе и Велико Търново. Изкупната цена на хлебната пшеница продължава своя възходящ тренд. В началото на жътвата сделките бяха при 324 лв. за тон, а в средата на август стигна до 353 лева.
Това е глъдка въздух за зърнопроизводителите, но те не очакват огромни печалби, защото инфлацията вече е повлияла на себестойността на производството. Увеличена е цената и на товарите, и на препаратите, и на горивата, както и цените на селскостопанската техника.
Всичко това неминуемо води до ръст в цената на брашното, като хлебопроизводителите съобщават за ръст в размер на 20%.
Международната фермерска организация Copa-Cogeca излезе вчера с призив към Европейската комисия за премахване на т.нар. “Антидъмпинкова мярка” за азотни торове, поради която цената им постоянно расте и вече притиска фермерите, тъй като торовете представляват голям дял от вложените разходи на земеделски производители и 40% от вложените разходи за производителите на зърно.
Силен ръст на цените на слънчогледа
Силен ръст на изкупните цени се очаква и при слънчогледа, който се прибира в момента от нивите. Това ще доведе до поскъпване и на олиото от новата реколта.
"В цяла Добруджа предстои жътвата на близо 870 000 дка със слънчоглед. Първите резултати показват добиви до 310 кг/дка. На фона на тежката 2020 г. реколтата е добра за земеделските стопани“, обобщи Радостина Жекова, председател на Добруджанския съюз на зърнопроизводителите.
Преди година слънчогледът стартира с цена от 560 лв. на тон, а сега започва от 900 лв., посочи Жекова. Тя припомни, че през есента на 2020 г. жътвата на слънчоглед завърши със средни добиви от 180 кг/дка, като в отделни землища дори нямаше добиви. Площите с маслодайната култура през предходния стопански сезон бяха с около 40 000 дка по-малко.
