Кои са обаче основните фактори, които трябва да бъдат взети под внимание?
- стойност на инвестицията
- качество на машината като технология и иновации
- степен на обезценяване и цена на вторичния пазар
- разходи за поддръжка
- обезпеченост със сервиз и резервни части
Ново изследване на действащата в глобален мащаб независима агенция Индъстри Маркет Уоч нарежда класация на новите телескопични товарачи с приложение в селското стопанство според критерия за цена/качество/остатъчна стойност (обезценяване). Ето и подредбата по рейтинг:
- JCB
- Caterpillar
- Case IH
- New Holland
- Liebherr
- Manitou
- Merlo
- Claas
- Dieci
- Skyjack
На второ място в класацията са телескопичните товарачи Caterpillar, който обаче в България са по-известни с приложенията си в строителството. Трето и четвърто място в класацията са за членовете на CNH - брандовете CASE IH и New Holland, които по много от показателите си са идентични като технология и дизайн.
Към 2023 г., глобалният пазар на телескопични товарачи за селскостопанско приложение продължава да расте, като се поддържа от нарастващото търсене на автоматизация и ефективност в селското стопанство. Фактори като нарастващата необходимост от оптимизация на работния процес в селскостопанския сектор и търсенето на многофункционално оборудване допринасят за увеличаването на продажбите на телескопични товарачи.
телескопичен товарач JCB в стопанството на АЖД Агро - Летница:
Водещи играчи и стратегии
На пазара доминират няколко ключови производители, които инвестират в разработването на иновативни решения, подобряване на ефективността и намаляване на експлоатационните разходи за потребителите. Компании като JCB, John Deere и Caterpillar са водещи играчи в сектора, като непрекъснато разширяват своите продуктови линии и технологични иновации.
Бъдещи тенденции
Очаква се нарастващата тенденция към електрификация на селскостопанската техника да продължи, с фокус върху намаляване на въглеродния отпечатък и оперативните разходи. Интеграцията на автоматизирани и роботизирани системи за подобряване на продуктивността и ефективността. Повишено внимание към устойчиви практики в селското стопанство, което включва използването на оборудване с по-нисък въглероден отпечатък. Внедряването на сензори и IoT (интернет на нещата) за по-добро управление на ресурсите и оптимизиране на работния процес.
В цяла Европа, а също и България селскостопанският сектор е изправен пред нарастващи изисквания за устойчивост и ефективност, като същевременно трябва да се съобразява със строгите регулации относно емисиите и употребата на машини. Европейският пазар на телескопични товарачи се характеризира с високо търсене на иновативни и екологосъобразни решения, което отваря врати за разработването и прилагането на електрически и хибридни модели. Очаква се в следващите години обемите за развитието на пазара на телескопични товараччи да се запазят, като се регистрира и около 10-15% ръст при продажбата на електрически и хибридни товарачи, вкл. товарачи с водородни двигатели.
© 2024 Агросалон.БГ / Agrosalon.bg